Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Przędzelu

Drewniane budynki często płonęły i ogień łatwo się rozprzestrzeniał.

Z tego powodu 1883 roku, powstała „Rada Fajermańska” której założycielami byli bracia Radzińscy oraz Ludwik Kluk. Beczka dębowa po alkoholu o pojemności 500 l ,kilka wiader i kanwi drewnianych oraz dwie drabiny- a wszystko ciągnione przez dwa woły to nasz pierwszy sprzęt gaśniczy.

W 1894 roku w nagrode za ugaszenie „Dworu” jednostka otrzymała dwu - kołową sikawke na jeden cylinder.

Wiosną 1956 r. podjęta zostaje decyzja o wybudowaniu remizy strażackiej. Czynem społecznym budowana jest 2 lata i w roku 1958 oddana do użytku. W 1973r. otrzymujemy samochód bojowy „Star - 25 GBAM 2/8/8.

Na 100- lecie straży 28 maja 1983 roku od społeczności przędzelskiej jednostka otrzymuje sztandar, który służy nam do dnia dzisiejszego.

W 1997 r. z pomoca urzędu Gminy i lokalnych sponsorów dostajemy wóz bojowy „Jelcz 004 GCBA 6/32, natomiast naszą „babcie” przekazujemy powstającej jednostce OSP Przędzel-Kolonii.

Za 4 lata nasz ”nowy Jelcz” zostaje skarosowany na samochód bojowy GCBA 5/32.

W 1998 roku jednostka zostaje przyjęta do „Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego”. Uroczystość włączenie odbywa się na placu przed remizą strażacką wiosną 1999 roku.

W 2006 roku zostaje wykonany remont zewnętrzny całego budynku remizy oraz wykonane betonowe ogrodzenie wokół placu do ćwiczeń, natomiast rok później odnowione zostaje wnętrze garażu oraz sala zebrań łącznie z pomieszczeniem kuchennym.

W styczniu 2011 roku od jednostki z Rudnika nad Sanem otrzymujemy samochód gaśniczy Jelcz GCBA 5/32, natomiast nasz dotychczasowy wóz bojowy zostaje przekazany sąsiadującej jednostce OSP Przędzel-Kolonia.

W czerwcu 2013 roku z okazji jubileuszu 130-lecia jednostka otrzymuję nowy sztandar.

Skład Zarządu

Skład zarządu wybrany podczas walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego w dniu 29 stycznia 2011 roku.

Wyposażenie

Podstawowym i nieodzownym wyposażeniem każdej jednostki OSP jest wóz bojowy. Nasza OSP posiada cięzki samochód gaśniczy marki Jelcz GCBA 5/32. Na jego wyposażeniu prócz klasycznych elementów jak: autopompa, czy węże znajduje się również agregat prądotwórczy "Geco", motopompa pływająca "Niagara".

Statystyka wyjazdów

Statystyka wyjazdów do akcji ratowniczo-gaśniczych i miejscowych zagrożeń.

Dane kontaktowe i teleadresowe Ochotniczej Straży Pozarnej w Przędzelu.